Skip to main
University-wide Navigation
Oswald fine arts project 2019
Oswald research Andrea Clark student fine arts presentation
Corey Gregory Oswald costume design 2008

STUDENT CATEGORY AWARDS

Awards in each category are: First Place: $350; Second Place: $200; and Honorable Mention, if applicable.

Entries are judged on originality, clarity of expression, scholarly or artistic contribution, and the validity, scope and depth of the project or investigation. 

 

VIEW WINNING STUDENT PROJECTS

 

Oswald Competition Student Category Winners

2020 - 2021 Student Category Winners

Award Amount: 1st Place $350; 2nd Place $200 in each category 

 

BIOLOGICAL SCIENCES

  • Tyra Gilbert, First Place / Mentor: Dr. Chris Filmore Brainson / Metabolic Control of Polycomb Repressive Complex 2 in Lung Disease and Lung Cancer

  • Rebecca Caldbeck, Second Place / Mentor: Dr. David Hildebrand / Feeding a growing population-Feasibility of leghemoglobin as visual marker for facilitating plant genetics based nutritional improvement

 

DESIGN 

  • Allyson McNulty, First Place  / Mentor: n/a  / The Pinnacle

  • Lainey Barschak, Second Place  / Mentor: Angus Eade  /  Pit Stop

 

FINE ARTS 

  • Claire Thompson, First Place  / Mentor: n/a  /  Hag (diptych)

  • Brianna Armstrong, Second Place  /  Mentor: n/a  /  TO FREEDOM!

  • Courtney Smith, Honorable Mention /  Mentor: n/a  /  ‘The death of USPS’

 

HUMANITIES: CREATIVE 

  • Haley Hintz, First Place  /  Mentor: Dr. Tara Tuttle  /  A Content Analysis of Representations of Women's Bisexuality in American Popular Music, 2008-2018

  • Tara Pulaski, Second Place  /  Mentor: n/a  /  A Legacy Through Carnations

 

HUMANITIES: CRITICAL RESEARCH 

  • Haley Drake, First Place  /  Mentor: Dr. Miriam Kienle  /  Touch Sanitation: Maintenance Art as Ecofeminism

  • Sydney Wilcoxson, Second Place  /  Mentor:  Dr. Kristen Mark  /  Consent and Sex Education: A Detailed Look into the Policy of 14 States and Washington, D.C.

  • Aly Norton, Honorable Mention  /  Mentor:  n/a  /  The Guerrilla Girls: “Re-Inventing the ‘F’ Word” in the Context of Feminist Activism

 

PHYSICAL & ENGINEERING SCIENCES 

  •  Rebecca Caldbeck, First Place  /  Mentor: Dr. David Hildebrand  /  Feeding a growing population-Feasibility of leghemoglobin as visual marker for facilitating plant genetics based nutritional improvement

  • Diana Sahibnazarova, Second Place  / Mentor: Dr. Chris Crawford  /  A CsI Detector Array for the NDTGamma Test Measurement

 

SOCIAL SCIENCES 

  • Sydney Wilcoxson, First Place  /  Mentor:  Dr. Kristen Mark  /  Consent and Sex Education: A Detailed Look into the Policy of 14 States and Washington, D.C.

  • Haley Hintz, Second Place  /  Mentor: Dr. Zada Komara  /  A Digital Ethnography on the Role of Gender and the Use of Homeopathy: A Qualitative and Quantitative Analysis 

  • Elena Liu, Honorable Mention  /  Mentor: Dr. Yoko Kusunose  /   The Coffee in Your Cup: Reviewing Fair Trade’s Impact on Development

 

2019 - 2020 Student Category Winners

Award Amount: 1st Place $350; 2nd Place $200 in each category 

 

Biological Sciences

  • First Place: Claire ScottEffects of SUV39H1 and SUV420H1/H2 on Programmed Genome Rearrangement in Petromyzon marinus; Mentor: Dr. Jeremiah Smith
  • Second Place: Lydia PackA Not-So Beautiful Mind: A Review of the Genetics of Schizophrenia; Mentor: Dr. Emily Croteau

 

Design

  • First Place: Emily Andreasson, Remembering Wonder; Mentor: Lindsey Fay
  • Second Place: Grace Butler, WonderEdge; Mentor: Brent Sturlaugson

 

Fine Arts

  • First Place: Hannah Johnston, Translation in Color, Tone, and Form; Mentor:  Dr. Julie Hobbs
  • Second Place: Katelyn Cox, "Differentiate": Using Dance to Explore Analogies Between the Life Sciences and Philosophy; Mentor: Susie Thiel
  • Honorable Mention: Meredith Coffey, Microfibers Are Not Delicious; Mentor: Crystal Gregory

 

Humanities: Creative Research

  • First Place: Alexis Hogsten, I Hide My Skin For Society's Purpose; Mentor: Dr. Julia Johnson
  • Second Place: Lindsey SmartIn our two orbits; Mentor: Dr. Julia Johnson
  • Honorable Mention: Lauren Myfelt, Salmon Run; Mentor: Dr. Julia Johnson

 

Humanities: Critical Research

  • First Place: Hannah Thomas, Who’s Running (in) the Show? : Exploring the Ethics of Transgender Athletics; Mentor: Dr. Rebecca Yarrison
  • Second Place: Sydney Mullins, A Portrait of Myself: Gaze Through the Eyes of Florine Stettheimer; Mentor:  Dr. Miriam Kienle
  • Honorable Mention: Daniela Gamez Salgado, The History of Latino Students at the University of Kentucky, 1865-2019; Mentor:  Dr. Ruth Brown

 

Physical and Engineering Sciences

  • First Place: Binit Singh, Spatial Positioning and Operating Parameters of a Rotary Bell Sprayer: 3D Mapping of Droplet Size Distributions; Mentor: Dr. Nelson Akafuah
  • Second Place: Tom Shelton, Simulating particle interaction in silicon detectors for the Nab experiment; Mentor: Dr. Chris Crawford
  • Honorable Mention: Rosemary Alden, Smart Plug and Circuit Breaker Technologies for Residencies; Mentor: Dr. Dan Ionel

 

Social Sciences

  • First Place: Daniela Gamez Salgado, The History of Latino Students at the University of Kentucky, 1865-2019; Mentor:  Dr. Ruth Brown
  • Second Place: Jenna Jodts, Comprehension Self-efficacy and Understanding of Goal Structure in Children with ADHD Following a Narrative Structure Intervention; Mentor: Dr. Elizabeth Lorch
  • Honorable Mention: Hannah ThomasThe Social Determinants of Health: A Path to Better Care in the Emergency Department; Mentor:  Dr. Katherine Rogers-Carpenter

 

2018 - 2019 Student Category Winners

Award Amount: 1st Place $350; 2nd Place $200 in each category

 

Biological Sciences

  • First Place: Usman HamidEffects of Environmental Conditions on c-fos Expression in Rat Nucleus Accumbens After Remifentanil; Mentor: Dr. Michael Bardo
  • Second Place: Hannah ThompsonInflammatory Effects of Extracellular Vesicles Released from the Normal Tissue Target of Doxorubicin; Mentor: Dr. St. Clair Daret
  • Honorable Mention: Joshua PrestonPCB126 Exposure during Pregnancy Significantly Affects Maternal and Fetal Gene Expression; Mentor: Dr. Kevin Pearson

 

Design

  • First Place: Teonna Radevski, Symbiotic Spaces; Mentor: Lindsey Fay
  • Second Place: Alyssa Weir, Interlocking Harmony of Opposites; Mentor: Lindsey Fay

 

Fine Arts

  • First Place: Samantha Hensley, Gathering My Friends; Mentor:  Crystal Gregory
  • Second Place: Alexis (Ali) Deane, Amniotic Fluid Study; Mentor: Ruth Adams

 

Humanities: Creative Research

  • First Place: Christian Tipton, Creative Writing in Digital Spaces: Digital Story BookMentor: Dr. DaMaris Hill
  • Second Place: Kenneth ArnettShindig
  • Honorable Mention: Haley Drake, Some Poems

 

Humanities: Critical Research

  • First Place: Anna Romaniuk, Droga Pani Ministro
  • Second Place: Alyssa Mertka, When This You See, Remember Me: The Vietnam Veterans Memorial and World War I MonumentsMentor:  Dr. Armando Pratts
  • Honorable Mention: Daniela Gamez Salgado, The History of Latino Students at the University of Kentucky, 1865-2019; Mentor:  Dr. Ruth Brown

 

Physical and Engineering Sciences

  • First Place: Katie Kloska, Gas Phase Spectra of MgO Molecules: A Possible Connection from Gas Phase Molecules to Planet Formation; Mentor: Dr. Ryan Fortenberry
  • Second Place: Kaitlyn Kearns, Relationship Between Sucrose Concentration and Spallation Region in S. Mutans Biofilms Loaded by Laser-induced Stress WavesMentor: Dr. Martha Grady
  • Honorable Mention: Brandon Enbody, Biomimicry of Aquatic Organisms for Community Storm Design Applications

 

Social Sciences

  • First Place: Hannah Carlson, Client Protection Regulations for Microfinance Institutions in Ghana, Kenya, and Tanzania
  • Second Place: Sierra Hatfield, The Potential Electoral Influence of Internet MemesMentor: Dr. Steven Voss
  • Honorable Mention: Megan CoffinbargarAn Assessment of Disability Access at the University of Kentucky; Mentor:  Dr. Robyn Brown
  • Honorable Mention: Hina IqbalCultural Competency and its Effects on Social Capital; Mentor:  Dr. F. Douglas Scutchfield

 

 

2017 - 2018 Student Category Winners

Award Amount: 1st Place $350; 2nd Place $200 in each category

Biological Sciences

  • First Place: Joshua Preston, “Maternal Nicotine Exposure Prior to and during Pregnancy and Nursing Increases Offspring Obesity Risk”; Mentor: Dr. Kevin Pearson
  •  Second Place: Kelly Sovacool, “Developing a Global Homology and Collinearity Analysis Framework for Identifying Gene Duplication Events”; Mentor: Dr. Hunter Moseley

 

Design

  • First Place: Brooke Holley, “Freedom of Fluidity”; Mentor: Lindsey Fay
  • Second Place: Alexander Kistler, “The Woodlands, A Naturally Designed Residential Landscape”; Mentor: Ryan Hargrove

 

Fine Arts

  • First Place: Liz Moore, “Micro in the Macro”; Mentor: Ebony G. Patterson
  • Second Place: Meredith Matia, “Ichigo, Ichie”
  • Honorable Mention: Schuyler Baas, “The Remembrance”

 

Humanities: Creative

  • First Place: Bridget Nicholas, “Lessons for Women”; Mentor: Dr. Matthew Wells
  • No  second place

 

Humanities: Critical

  • First Place (tie): Andrew Johnson, “Kentucky Slavery: The Historiography of Human Property Records”; Mentor: Dr. Kathryn Newfont
  • First Place (tie): Isabelle Martin, “A Single Particle Among Billions: Yayoi Kusama and the Power of the Minute”; Mentor: Dr. Miriam Kienle
  • Second Place: Beau Revlett, “Aristotle and game theory on human nature and ethics”; Mentor: Dr. Eric Sanday
  • Honorable Mention: Caitlin Dorris, “Complete History of the Nursing Home Ombudsman Program”

 

Physical and Engineering Sciences

  • First Place: Grant Forbes, “Analysis of Current-mode Detectors For Resonance Detection In Neutron Optics Time Reversal Symmetry Experiment”; Mentor: Dr. Brad Plaster
  • Second Place: Rhett Croley, “Spin Transport of Polarized Helium-3 Atoms”; Mentor: Dr. Chris Crawford

 

Social Sciences

  • First Place: Veronica Scott, “Memes: The Interaction Between Imagery and Subculture”; Mentor: Timothy Bill
  • Second Place: Martha Tillson, “An Exploratory Study of Syringe Exchange Program Awareness and Perceptions in Kentucky”; Mentor: Dr. Michele Staton

 

2016 - 2017 Student Category Winners

Award Amount: 1st Place $350; 2nd Place $200 in each category

Biological Sciences

  • First Place: Taylor Jordan, "The Opportunity for Effectiveness with the Integration of Suspension Training into Therapy for Chronic Lower Back Pain Treatment"
  •  Second Place: Jeremy Frederick, “An Examination of Reproductive Isolation in Sympatric Populations of the Redheaded Pine Sawfly (Neodiprion lecontei)"
  • Honorable Mention: Ava Vargason, “Endocytosis and Exocytosis of Poly (trolox ester) Nanoparticles in Endothelial Cells”

 

Design

  • First Place: Erin Taylor, “The Translation and Communication of Design Research”
  • Second Place: Caitlin Porter, “The Block”

 

Fine Arts

  • First Place: Elmer Lopez, “Unidentifiable Man”
  • Second Place: Felipe Rodriguez, “Falling Violence”

 

Humanities: Creative

  • First Place (tie): Joshua Irvin, "The Teenage Militia”
  • First Place (tie): Sam Stromberg, "Dear Myself”
  • Second Place: Kelsey Potter, “I Am Their Vessel"

 

Humanities: Critical

  • First Place: Rosie Picone, “Transmutation and the Philosopher's Stone: Alchemy's Presence in Blood Meridian”
  • Second Place: Madison Stewart, “Misrepresentation in Sir Gawain and the Green Knight”

 

Physical and Engineering Sciences

  • First Place: Daniel Ma, “Combining Microelectrode Surface Area Produces Greater Sensitivity while Maintaining Comparable Interference and Limit of Detection in a Biosensor”
  • Second Place: Thomas Barron, “Every n-ary semigroup is binary-subderived”
  • Honorable Mention: Deborah Ferguson, “Milky Way Tomography using K and M Dwarfs from the Sloan Digital Sky Survey”

 

Social Sciences

  • First Place: none
  • Second Place: Rebecca Faith VanMeter, “Global coding for support and comfort in investigative interviews of alleged child abuse victims: Comparing the NICHD and MoGP Protocols”